APK voor motoren komt weer dichterbij

Door Marien in Nieuws, Vrijdag 20 augustus 2010 11:49, views: 5041

Europese Commissie wil halvering aantal verkeersdoden.

APK voor motoren komt weer dichterbij

De Europese Commissie heeft onlangs ambitieuze plannen goedgekeurd om het aantal verkeersdoden op de Europese wegen de komende 10 jaar met de helft te verminderen. Recent presenteerde de Europese commissie een reeks Europese beleidsoriëntaties inzake verkeersveiligheid voor de periode 2011-2020. Daarin is onder meer sprake van strengere normen voor voertuigveiligheid, een betere opleiding voor weggebruikers en het aanscherpen van de naleving van verkeersregels, meldt de RAI Vereniging.

“Sinds 2001 hebben we met ons Verkeersveiligheidsprogramma bijna 80.000 levens gered, maar het aantal doden en gewonden dat jaarlijks valt op de Europese wegen is nog altijd onaanvaardbaar hoog. Op dit moment komen er in het verkeer in Europa dagelijks honderd mensen om het leven. Met nieuwe regelgeving en initiatieven vanuit de industrie willen we dat aantal tegen 2020 met de helft omlaag brengen", aldus vicevoorzitter van de Commissie Siim Kallas, verantwoordelijk voor vervoer.

Behalve een betere rijopleiding voor verkeersdeelnemers en een strengere naleving, zal vanuit de Europese Commissie ook meer aandacht komen voor het bouwen van veiliger wegen. Daarnaast wordt de specifieke aandacht voor motorrijders hernieuwd en geïntensiveerd. Voor fabrikanten van auto’s, motorfietsen en brommers verwacht de Europese Commissie vooral een focus op de ontwikkeling van intelligente voertuigen en nieuwe veiligheidssystemen.

“Op dit moment zijn we aan het inventariseren wat de voorgestelde maatregelen concreet gaan betekenen voor de industrie. De roep om invoering van Advanced Braking Systems en Automatic Headlight On is geen verrassing”, aldus Eugène Daams, secretaris RAI Vereniging Afdeling GT. “De aanduiding van een structurele controle op gemotoriseerde tweewielers sluit aan bij de wens van de industrie om voor alle gemotoriseerde tweewielers in Europa een APK in te gaan voeren."

Foto: ANP

Reacties van lezers

Vanuit België kende ik het begrip APK niet, maar Wikipedia gaf mij de naam "Algemene Periodieke Keuring". Ik denk als de kostprijs ervan beperkt blijft, ik eigenlijk geen problemen heb met het keuren op zich van een moto, maar zal het niet misbruikt worden om dingen te controleren die niets te zien hebben met veiligheid, maar eerder met de stijgende geldbehoefte van ons overheidsapparaat. Ik ga bovendien akkoord dat ik als journalist uitermate zelden een ongeval zag dat een gevolg was van een technische fout. Heb met een BMW ooit eens zonder ABS-rem gevallen met de voetrem, maar ook dan kon ik met mijn ervaring tijdens het rijden de motor uit- en aanzetten en was dat euvel voorbij (heb het nooit meer gehad, maar je denkt wel meer na na ooit zo'n voorval gehad te hebben). Wegglijden met het achterwiel (olie, zebrapad) en zelfs voorwiel (tak) zijn ook nogal voorspelbaar en trainbaar en als je snelheid normaal is, zijn ook dat geen onoverkomelijke dingen. Een wesp in mijn helm was al heel wat erger en ooit had ik zelfs een een muis die beet in mijn arm op de Ring rond Kortrijk à 120 km/h die blijkbaar in mijn pak gekropen was toen ik die eens in de stalling gelaten had. Een gsm beantwoorden met een Interphone of zelfs een mars eten op een reisje op een V-Rod met cruise control zijn ook dingen die niet risicoloos zijn, maar zijn tegelijkertijd ook leerrijk. Te snel of fout terugschakelen van te hoog toerental leidt ook tot ongevallen, en ik weet van minstens een dodelijk ongeval van een jong meisje aan de tweede afrit van de autostrade Kortrijk-Rijsel die slechts 50 km/h reed maar een te zware integraalhelm droeg en daardoor meteen haar nek dodelijk brak. Zijn de meeste doden geen gevolg van zeer ernstige fouten als zeer overdreven snelheid, dronkenschap e.d.? En op welke doelgroep wil de APK ingrijpen. Mogen we misschien op Europees niveau ook wat verantwoording verwachten en cijfers over het aantal doden gebaseerd op technische mankementen? Wat betreft onderhoud van de wegen, daar snijdt men wel een pijnlijk punt aan. Tot slot lezen we soms ook van motards die een nieuwe drempel nooit zagen, of auto's of moto's die plotseling bij wegwerkzaamheden in een asfaltput terecht komen, maar daar komt de aansprakelijkheid en verzekering in werking en is meestal ook de snelheid weer het verschil tussen kwetsuur en dodelijk. Kunnen we misschien eens een vijf jaren gewoon het aantal doden aanvaarden op de weg i.p.v. de fictie te verkondigen dat we naar de helft kunnen gaan? Straks valt immers iedereen in slaap achter het stuur en verdwijnt het eerste gebod van elk rij-examen ook: "Pas uw snelheid aan naargelang de omstandigheden". Het wordt dan immers enkel nog: "Pas uw snelheid aan aan de borden die overal staan, en zorg dat je ze allemaal leest à bijv. 30 km/h".


Het mag weer duidelijk zijn dat kantoor en praktijk, mijlen ver van elkaar verwijdert zijn ! Nou heb ik zelf een dusdanig ongeval meegemaakt dat motorrijden absoluut tot de verledentijd behoort, net als de meeste dingen. De ervaringen die daat uit voort komen én die je in ruim 25 jaar aktief motormuis zijn, op doet, zijn iets genuanceerder dan de ervaringen van alle witte boporden tesamen. Ver uit de mééste ongevallen (niet alleen met motoren), komen voort uit menselijk falen. Als al 5% voort komt uit falend materiaal, dan is het héél veel. Bovendien blijkt dat in de meeste gevallen van machine falen, het jongere motoren betreft die verborgen gebreken hebben opgelopen tijdens productieprosses en/of na reparatie door bedrijven (de zgn bedrijfsschaden) en NIET vanwegen achterstallig onderhoud. Kortom; een typisch verkeerde benadering (gegoochel) van cijfertjes die de burger enkel weer een hoop geld gaan kosten. Ik ben benieuwd met welke maatregelen de overige consumenten branches gaan komen om herstel van inkomsten te versnellen ?


hooguit periodiek de rijvaardigheid bijhouden,maar een apk voor motoren??. Motor ongevallen komen niet voor omdat de techniek niet in orde zou zijn.Doe iets aan de zg.privacy en schade aan politie voertuigen.Daar valt meer te halen dan bij motorrijders.


hoeveel ongelukken gebeuren er met een motor omdat de techniek niet deugt? dit is een wens van de industrie! (om meer te verkopen) en van de overheid om weer meer geld in het laatje van de schatkist te krijgen! (zelfs een motor in de schuur kost straks zo veel dat het niet meer te betalen is)


Voeg zelf een reactie toe

Merken