Aan het begin van het seizoen leken zowel Bo Bendsneyder in de World Supersport als Jeffrey Buis in de World Supersport 300 serieuze kanshebbers voor de wereldtitel. Terwijl Bendsneyder seizoen enkele maanden geleden al in verval raakte en in Motorland Aragón zelfs puntloos bleef, verloor ook Buis op het Spaanse circuit kostbare punten in zijn jacht op een mogelijke derde wereldtitel. Loris Veneman zorgde nog voor Nederlands succes met een tweede plaats in de tweede World Supersport 300-race.
Motorland Aragón vormde in 2020 de basis van Jeffrey Buis’ eerste wereldtitel in de World Supersport 300. Destijds wist de coureur uit Steenwijkerwold drie van de vier races op het Spaanse circuit te winnen. Maar de editie van 2025 bracht het tegenovergestelde. Voorafgaand aan het weekend stond Buis vierde in het wereldkampioenschap, met een achterstand van 25 punten op de leider in het klassement. Met nog zes races te gaan was er nog van alles mogelijk, aangezien vijf rijders dicht bij elkaar stonden. In de eerste race maakte Buis deel uit van een kopgroep van tien rijders. Maar in de slotfase kon hij zich niet mengen in de strijd om de podiumplaatsen, doordat zijn KTM oververhit raakte – een terugkerend probleem bij de RC390R in deze klasse. Buis finishte als tiende en verloor waardevolle punten op zijn voornaamste concurrenten. Een van die titelkandidaten, Carter Thompson – rijdend voor het Belgische MTM Kawasaki-team – wist de race op zijn naam te schrijven.

De tweede race verliep rampzalig. Thompson ging onderuit en schakelde onbedoeld Buis ook uit. De Nederlander kon de gevallen Kawasaki niet ontwijken en kwam eveneens ten val. Gelukkig voor Buis eindigden ook andere titelkandidaten, zoals David Salvador en Julio Garcia, niet in de punten. Alleen Bernat Fernandez – de leider in het klassement – haalde de finish, maar met een tiende plek wist ook hij nauwelijks te profiteren. Met nog vier races te gaan leidt Fernandez het kampioenschap met 13 punten voorsprong op Salvador. Buis staat momenteel vijfde met een achterstand van 41 punten op de koploper. Kortom, alleen een klein wonder kan hem nog aan zijn derde wereldtitel helpen in dit laatste jaar van de World Supersport 300.
Loris Veneman jaagt ondertussen op dagsuccessen, sinds hij in de vorige ronde zijn rentree maakte in het kampioenschap waarin hij vorig jaar als tweede eindigde. De MTM Kawasaki-rijder finishte als zesde in de eerste race. In de tweede race wist Matteo Vanucci aan kop een grote voorsprong op te bouwen, terwijl Veneman de spannende strijd om de tweede plaats – met een omvangrijke groep rijders – in zijn voordeel wist te beslissen.
WorldSBK Aragón 2025: geweldige tweestrijd op Aragón
Bendsneyder puntloos
Bo Bendsneyder begon in Aragón als de nummer vijf in het World Supersport-kampioenschap, waarbij de Rotterdammer nog aansluiting had bij de top drie. Voorafgaand aan het weekend werd bekend dat de Yamaha R9-blokken 800 toeren minder mogen draaien. Deze beslissing werd genomen op basis van het motorprestatiesysteem in dit kampioenschap, dat ervoor moet zorgen dat de verschillende fabrikanten – met uiteenlopende motoren qua cilinderinhoud – zo goed mogelijk met elkaar kunnen concurreren. Het effect hiervan was direct zichtbaar in de kwalificatie, waarin de beste Yamaha-rijder, Can Öncü, pas op de vijfde plaats terug te vinden was. Kampioenschapsleider Stefano Manzi kwalificeerde zich als zevende. Bendsneyder maakte tijdens de kwalificatie een goede indruk en plaatste zich als vierde. De start bleek opnieuw een struikelblok voor alle MV Agusta-rijders. Bendsneyder viel in de eerste bocht terug naar de elfde positie, terwijl polesitter Mattia Casadei – eveneens op een MV Agusta – terugzakte naar plek acht. Bo had enkele ronden nodig om zich op te werken naar de negende plaats. Eenmaal met vrije baan liet de Nederlander zien over een uitstekend tempo te beschikken. Binnen een paar ronden wist hij het gat van bijna twee seconden naar de strijd om plaats zes te dichten. In zijn slipstream nam hij meerdere rijders mee. Toen Bendsneyder zich stevig in de groep had genesteld en leek op te rukken richting de zesde positie, kreeg hij te maken met een schakelprobleem. Daardoor viel de MV Agusta-coureur snel terug en moest hij zo’n vier ronden voor het einde de pits opzoeken.

Aan de kop van het veld wist Valentin Debise op een Ducati zijn eerste World Supersport-zege te behalen, nadat hij Öncü in een spannende slotronde achter zich hield. Pata Yamaha Ten Kate Racing-rijder Manzi werd derde. De tweede race eindigde in een fotofinish tussen de titelkandidaten Manzi en Öncü. Debise eindigde kort achter het duo als derde, maar Öncü passeerde de finishlijn 0,027 seconde eerder dan Manzi. Hierdoor liep Öncü over het weekend negen punten in op Manzi, waardoor het verschil nu nog 60 punten bedraagt. Toch heeft de Pata Yamaha Ten Kate Racing-coureur nog steeds goede kansen om tijdens de voorlaatste ronde in Estoril de World Supersport-titel veilig te stellen.
Bendsneyder mocht ook in de tweede race vanaf de tweede rij vertrekken. Na de start viel hij terug naar de negende plaats. In de openingsronden wist hij zich nog te handhaven binnen de top tien, maar daarna begon hij snel terrein te verliezen. Al snel werd duidelijk dat er iets mis was met zijn MV Agusta. Bendsneyder finishte uiteindelijk op een teleurstellende negentiende plaats. Ondanks dat hij puntloos bleef in Aragón, behoudt Bendsneyder wel de vijfde plek in het WK-klassement. Maar de aansluiting met de derde en vierde plaats is hij kwijtgeraakt, en zowel Lucas Mahias als Debise staan nu kort achter hem in de tussenstand. Toen we Bendsneyder vroegen naar het probleem in Race 2, antwoordde hij: ‘Ik kan er momenteel niet verder over uitweiden, maar het moge duidelijk zijn dat er iets aan de hand is waardoor het momenteel zoveel minder gaat.’ En op de vraag wat zijn plannen zijn voor 2026, zei Bo: ‘Op dit moment is er geen nieuws.’
Foto’s Randy van Maasdijk, WorldSBK
Tussenstand World Supersport
positie | rijders, nationaliteit en fabrikant | punten |
---|---|---|
1 | Stefano Manzi (I) – Yamaha | 380 |
2 | Can Öncü (TR) – Yamaha | 320 |
3 | Tom Booth-Amos (GB) – Triumph | 223 |
4 | Jaume Masia (E) – Ducati | 219 |
5 | Bo Bendsneyder (NL) – MV Agusta | 178 |
Tussenstand World Supersport 300
positie | rijders, nationaliteit en fabrikant | punten |
---|---|---|
1 | Bernat Fernandez (E) – Kove | 172 |
2 | David Salvador (E) – Kawasaki | 159 |
3 | Carter Thompson (AU) – Kawasaki | 150 |
4 | Julio Garcia (E) – Kawasaki | 136 |
5 | Jeffrey Buis (NL) – KTM | 131 |
