De MotoGP keert dit weekend terug naar het TT Circuit van Assen, waar natuurlijk enkele van de grootste namen in de geschiedenis van de motorsport hun stempel hebben gedrukt. Wij zetten in aanloop naar de Nederlandse Grand Prix een aantal interessante feiten op een rij.
Winnaars
Vijf rijders van de huidige MotoGP-grid wisten al te winnen op Assen
- Francesco Bagnaia: 3 overwinningen (2022, 2023, 2024)
- Marc Marquez: 2 overwinningen (2014, 2018)
- Fabio Quartararo: 1 overwinning (2021)
- Maverick Viñales: 1 overwinning (2019)
- Jack Miller: 1 overwinning (2016)
Twee rijders van de huidige MotoGP-grid wisten dat te doen tijdens de Sprint Race
- Marco Bezzecchi: 1 overwinning (2023)
- Francesco Bagnaia: 1 overwinning (2024)
Aantal overwinningen per fabrikant
- Honda: 21 overwinningen
- Yamaha: 18 overwinningen
- MV Agusta: 15 overwinningen
- Suzuki: 9 overwinningen
- Gilera: 7 overwinningen
- Ducati: 4 overwinningen
- Norton: 1 overwinning
Als een Ducati-rijder zich kwalificeert in de top-3, zal dit de 90e opeenvolgende GP zijn dat een Ducati-rijder vanaf de eerste rij start. Een reeks die teruggaat tot Valencia 2020.
Ducati heeft een reeks van 75 podiumplaatsen op rij. Een extra podiumplaats verlengt hun eigen record tot 76. De enige fabrikant met meer dan 75 podiumplaatsen op rij is Honda, met 83.
Programma en informatie TT Assen 2025
Overige statistieken
Als Marc Marquez de GP op de Dutch TT wint, zal dit zijn 68e overwinning in de MotoGP zijn. Hij staat dan gelijk met MotoGP-legende Giacomo Agostini op de tweede plaats van de lijst van rijders met de meeste MotoGP-overwinningen. Uiteraard achter MotoGP-legende Valentino Rossi (89).
Rookie Fermin Aldeguer is zondag 20 jaar en 85 dagen oud en zou de op één na jongste MotoGP-winnaar zijn na Marc Marquez (20 jaar en 63 dagen oud in Austin, 2013), als hij zondag wint.
Als Marc en Alex Marquez samen eindigen als P1 en P2 in de Sprint in Assen, zal dit de 10e Sprint in 2025 zijn die een Marquez 1-2 heeft (Marc-Alex of Alex-Marc).
Er zijn vijf rijders op de grid die dit weekend hun eerste MotoGP-overwinning kunnen behalen: Raul Fernandez, Pedro Acosta en rookies Ai Ogura, Somkiat Chantra en Fermin Aldeguer.
Als Marc Marquez zondag op de Dutch TT wint, zal dit de eerste keer zijn dat hij wint in drie opeenvolgende GP-races sinds 2019 (toen waren het er vijf, van de San Marino GP tot de Australian GP).
KTM- en Aprilia-rijders zouden hun fabriek een eerste overwinning in de koningsklasse in Assen kunnen bezorgen.
Podiums
Op de grid staan 11 rijders met een podiumplaats in Assen: Marc Marquez (7), Viñales (4), Bagnaia (3), Quartararo (2), Bezzecchi (2), Miller (1), Joan Mir (1), Alex Rins (1), Enea Bastianini (1), Jorge Martin (1) en vervanger Aleix Espargaro (1).
Foto: ANP