Op zaterdag 27 juli 2025 komt er bij de politie een melding binnen van overlast door crossmotoren en scooters in Bleiswijk. Deze melding resulteerde in een spannende achtervolging van bijna 30 minuten. De bestuurder van een crossmotor negeerde stoptekens en reed met snelheden tot 140 km/u over trottoirs en fietspaden. Dit gedrag bracht niet alleen hemzelf, maar ook andere weggebruikers in groot gevaar.
De achtervolging vereiste de inzet van een motoragent van de Verkeerspolitie, meerdere eenheden en zelfs een politiehelikopter (Zulu). Dankzij deze samenwerking kon de verdachte uiteindelijk in Zoetermeer worden aangehouden voor opzettelijk verkeersgevaarlijk gedrag, zoals vastgelegd in artikel 5a van de Wegenverkeerswet.
De zaak is momenteel in behandeling bij het Openbaar Ministerie. Bekijk hieronder de spectaculaire beelden van de achtervolging die de politie heeft gepubliceerd.
In het Nederlandse landschap zijn ze zeldzaam geworden: lange choppers in echte Zweedse stijl. Die stijl is hier bijna vergeten, behalve in Friesland. Daar houdt Roelof, samen met zijn club Unknown Saints, de Zweedse choppertraditie springlevend. Geïnspireerd door de stijl uit Scandinavië, bouwen zij motoren voor wie de reis belangrijker is dan de bestemming.
Langs een winderige polderweg ‘op ’t Bildt’, hoog in Friesland, staat Roelofs lange chopper. Tot in de puntjes gepoetst, “al is dat maar een momentopname”, benadrukt hij. De motor is gebouwd in de onmiskenbare Zweedse stijl: lang en laag, als een wigwam op wielen, met een klein tankje dat het silhouet centreert. Roelof ontwierp en bouwde de chopper zelf, met hulp van clubgenoten van de Unknown Saints, dat inmiddels officieel colors draagt. “Het begon als een brommerclubje”, vertelt Roelof. “We waren nog geen zestien en mochten officieel niet eens op de weg. Doordeweeks sleutelden we aan wat we in het weekend sloopten in het weiland.”
Langzaam maakten brommers plaats voor motoren. “Ik begon met een KTM. Ondertussen kwamen er steeds meer Sportsters bij in de club en uiteindelijk ook bij mij in de schuur. Eerst nog helemaal stock, maar tijdens een roadtrip in Zweden zagen we de mooiste choppers: allemaal met die lange vorken. Toen is het echt begonnen.” We delen een liefde voor oude Harley-blokken, een Shovel vinden we eigenlijk al nieuw. En we houden van écht lange motoren. Voor ons begint het pas bij 20 inch overstock, dat is onze ‘nul’. Vriendschap en avontuur zijn voor ons de kern.”
1 van 9
DENVER BEND
Via de bevriende club Rogues MC kochten Roelof en zijn maten een paar choppers, blokken en onderdelen. Zo kwam hij in het bezit van een fraaie Shovel chopper, een bekende verschijning in de scene. Maar Roelof wilde liever niet op ‘die chopper van…’ rijden en besloot naar eigen ontwerp een compleet nieuwe fiets te bouwen rond het Shovel-blok. Dat had flink wat kilometers achter de kiezen en kon wel wat liefde gebruiken. Vakman Bart Hendriks nam het onder handen. “Bart maakte ’t als nieuw, met een snellere nokkenas en Evo-lifterblokken. Ik zette er een Ratchet top 4-bak achter met een open belt. Een clubmaat, Benny ‘Chopperhûs’, heeft het frame gebouwd naar mijn ontwerp. In zijn frame-jig werden balhoofd, asplaten en blokpunten gepositioneerd. Ik wilde gebogen downtubes, ouderwets met de hand gebogen. Old skool, zoals het hoort. Het frame kreeg een ‘Denver Bend’: een knikje in de framebuis”, vertelt Roelof.
ODEUR
Dan schuift clubmaat Thomas aan en het gesprek buigt richting de avonturen van onderweg. De club kent zo z’n ongeschreven regels. “Tijdens onze roadtrips is douchen verboden, met uitzondering van een bierdouche. Kledingvoorschriften zijn streng: je mag alleen dragen wat je bij vertrek aan hebt. Wassen mag slechts in natuurlijk water. Scheren? Taboe. We vinden het prachtig om bij de pomp aan te komen met een zure lucht, vieze baard en roodverbrande neus”, wordt er gelachen. Het clubleven zorgt soms voor bijzondere taferelen: geweigerd worden bij hotels vanwege het ‘odeur’, slapen in een speeltuin of achter de snelwegbeschoeiing. “In Finland moesten we verplicht naakt de sauna in, zodat ze even konden checken of de lengte van onze voorvork écht ergens voor compenseerde”, klinkt het lachend.
KARAKTER
Roelof: “Er gaat altijd wel wat kapot. Gelukkig kun je in een Zweedse bouwmarkt, naast hotdogs, ook echt alles krijgen. We maakten een schakelpook van een tuinpaalset, repareerden balhoofdplaten met slangenklemmen en fiksten onze controls met een waterpomptang. Inmiddels kennen we veel bikers en clubs in Scandinavië en Zuid-Europa, dus hoeven we minder vaak te wildkamperen.” De club reed zelfs tot aan de Poolcirkel. “Daar zit je echt in the middle of nowhere, 3.000 km van huis, met weinig tankstations. Met onze kleine tankjes is dat spannend. Onze motoren hebben karakter: unieke startrituelen, eigenzinnige kuren… Mijn licht doet het alleen overdag, ’s nachts nooit. Accu’s gaan standaard kapot als je het verst van huis bent. Inmiddels nemen we altijd een reserveaccu, een doos bougies en een carburateur mee. Voorvorkrevisies doen we gewoon op de camping.”
AUTOBAND
Roelof doet niet aan concessies. Zijn Zweed moest ‘The Real Deal’ worden, compleet met een autoband en jockey shift. “Een voorrem heb ik, tegen de traditie in, wel… Of nou ja, hij vertraagt een beetje. Ik wilde per se een trommelrem achter, een 15 inch achterwiel met autoband en een 18 inch voor. Dat zijn de perfecte maten voor een Zweed, al is het niet makkelijk om de juiste banden te vinden. De achterband komt van een oldtimer. Net genoeg ronding om door de bocht te komen. Ik pomp ’m tot maximaal 1,5 bar, want ik rijd zonder achtervering.” Ook het spatbord werd aangepast: “De radius heb ik met slijpen en lassen precies passend gemaakt. De voorvorkhoek is instelbaar. Afhankelijk van de route, rechtdoor of veel bochten, zou in theorie de naloop aangepast kunnen worden. Al doe ik dat nooit.”
Roelof besluit: “Mijn motor oogt nu nog nieuw, maar ik wil ’m veranderen in een smerig ding vol olie, vliegen met een oude PTT-posttas. Het moet een echte ‘Struner’ worden, Fries voor een smerige zwerver. De herfstachtige schutkleur is hier al perfect voor.”
Tekst & fotografie: Floris Velthuis
SPECIFICATIES ZWEEDSE ‘STRUNER’ CHOPPER
Eigenaar en bouwer
Roelof Wijbenga
Motorblok
Bouwjaar
1979
Merk
Harley-Davidson
Type
Shovelhead
Cilinderinhoud
1340 cc
Versnellingsbak
Ratchet top 4 speed
Ontsteking
Puntjes
Carburateur
CV
Luchtfilter
The Gasbox Dog Dish
Primair
BDL open belt drive
Uitlaat
Drag pipes
Overig
Andrews EV27 Camshaft, Evo lifterblokken
Bijzonderheden
Revisie en performance upgrade door Bart’s Bike Shop
Kawasaki introduceert voor modeljaar 2026 drie nieuwe kleurvarianten voor de Versys 650. Deze veelzijdige Adventure Tourer staat bekend om zijn uitstekende handling, comfort en veelzijdigheid, geschikt voor sportieve ritten, dagelijks woon-werkverkeer en lange reizen.
De Versys 650 is populair bij motorrijders dankzij de betrouwbare 649cc paralleltwin motor, die soepel vermogen levert en efficiënt is in brandstofverbruik. Het model beschikt over Traction Control, lange veerwegen en 17-inch wielen. Met een focus op weggebruik biedt de Versys 650 uitmuntende handling in zijn klasse.
Technologisch is de Versys 650 uitgerust met een 4,3’’ TFT-kleurendisplay dat essentiële informatie duidelijk weergeeft. Daarnaast kan de motor via Kawasaki’s Rideology App met de smartphone van de rijder worden verbonden, nu ook met spraakbesturing.
Het ruime zadel, de ergonomische zithouding en het verstelbare windscherm bieden optimaal comfort tijdens lange ritten. Met een tankinhoud van 21 liter en optionele bagageaccessoires gaat de Versys 650 verder dan ooit.
De 2026 Versys 650 is medio september verkrijgbaar bij officiële Kawasaki dealers in de nieuwe kleuren:
• Metallic Deep Blue/Metallic Spark Black
• Metallic Graphite Gray/Metallic Spark Black
• Metallic Spark Black/Metallic Matte Carbon Gray
Voor A2 (Code80) rijbewijsbezitters is er een 35kW kit beschikbaar. Prijzen worden later aangekondigd.
De BMW R 120 GSL Concept vertegenwoordigt een intrigerende visie op de toekomst van BMW’s adventure-segment. Ontworpen door de gerenommeerde motorontwerper Oberdan Bezzi, beter bekend als ‘obiboi’, biedt deze digitale creatie een lichter, ruiger alternatief voor de traditionele GS-modellen. Gepubliceerd op motosketches.blogspot.com op 20 augustus 2025, combineert het concept klassieke BMW-designelementen met een moderne interpretatie van wat een avontuurmotor kan zijn.
De visie achter het ontwerp
Bezzi’s ontwerp voor de R 120 GSL gaat terug naar de essentie van motorrijden. Hij omschrijft het concept als “Spartaans en mannelijk”, een bewuste afwijking van de “duizenden tierlantijntjes en gadgets” die hedendaagse motorfietsen kenmerken. De ‘L’ in GSL staat voor ‘Leichte’ (Duits voor ‘licht’), wat de nadruk op gewichtsreductie onderstreept – een fundamenteel aspect van dit concept.
De R 120 GSL Concept valt op door zijn doelgerichte en functionele ontwerp. De slanke, gebeeldhouwde brandstoftank contrasteert met het minimalistische, vlakke zadel, wat bewegingsvrijheid bevordert. Het blootgestelde buizenframe is niet alleen een constructie-element, maar ook een visueel statement dat de mechanische aard van de motorfiets benadrukt.
Hoewel het om een conceptueel ontwerp gaat, zijn er duidelijke aanwijzingen over de mogelijke technische specificaties. De naamgeving suggereert een lucht/oliegekoelde 1200cc boxermotor, waarschijnlijk goed voor ongeveer 110-120 pk en 85-90 Nm koppel. Deze keuze sluit aan bij de filosofie van eenvoud en gewichtsreductie, waarbij wordt afgezien van de complexiteit van vloeistofkoeling.
De wielmaten – een 21-inch voorwiel en 18-inch achterwiel – wijzen op serieuze off-road ambities. Deze configuratie biedt verbeterde stabiliteit en controle op onverharde wegen, waardoor rijders met vertrouwen uitdagend terrein kunnen aanpakken. Voor de wielophanging ligt een lange slagvering met BMW’s kenmerkende Telelever-systeem aan de voorzijde voor de hand, gecombineerd met een Paralever enkelzijdige swingarm met monoschokdemper achter. Deze opstelling biedt uitstekende tractie en controle, vooral op oneffen ondergrond.
De zomer is het seizoen van vrijheid en lange ritten. Niets is vervelender dan een lage bandendruk tijdens een motortrip. Met de Rothewald oplaadbare persluchtpomp is dat verleden tijd en ben je snel weer onderweg.
Deze compacte, krachtige pomp (157 x 64 x 44 mm, 420 gram) past makkelijk onder je zadel, in een zadeltas of rugzak, ideaal voor onderweg.
Oplaadbaar
De Rothewald pomp is draadloos en werkt op een 2.000 mAh lithium-ion batterij, oplaadbaar via USB-C. Een volle batterij biedt meerdere vullingen, zodat je snel weer verder kunt zonder te zoeken naar tankstations.
Tot 10 bar
Met een intuïtieve bediening en helder display stel je de gewenste druk in, tot 10,3 bar (150 psi). Geschikt voor motoren, auto’s, fietsen, sportballen en meer, dankzij de meegeleverde adapters. Perfect voor onderweg of in de werkplaats.
Klaar voor gebruik
De pomp heeft een ingebouwde ledlamp voor gebruik bij schemer of in het donker. Alles kan netjes opgeborgen worden in de meegeleverde tas – compact en georganiseerd.
Jeroen en Anita reden De Illyria Raid; een 2.000 kilometer lange offroad-tocht om Kosovo heen. Een Balkanrit die ze niet snel zullen vergeten! Vooral omdat Anita na een pijnlijke val met een vierwielaangedreven ambulance naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Even leek het erop dat alle voorbereidingen voor niets waren geweest…
Jeroen had onder andere heel wat uren in de sportschool doorgebracht om deze zware offroad tocht überhaupt vol te kunnen houden. Gelukkig hadden ze een sterke teamcaptain die er alles aan deed om deze monstertocht toch tot het einde te brengen.
In deze aflevering hoor je ook hoe Dennis op het nippertje net niet is gecrasht en hoe Peter opnieuw flirt met een elektrische motor. Al benadrukt hij dat hij natuurlijk altijd een Harley-rijder zal blijven. Bij de € 100.000,- vraag dit keer een opmerkelijke wens: een bijzondere supercruiser waarbij zelfs Harley én Indian verbleken. Verder hoor je alles over de jubileumopname op zondag 5 oktober. De Motor Podcast zal dan opgenomen worden mét live publiek.
Luister hier naar Aflevering 171 van De Motor Podcast.
Luisteren naar De Motor Podcast is helemaal gratis en kun je doen via elke podcast-app zoals Spotify of de andere platformen. Er verschijnt elke 2 weken een nieuwe aflevering.
Qua prijs vormen de twaalf ‘laminaatcombinaties’ in onze test de topklasse van de textiele motorbekleding. Vooral bij wisselvallig weer geldt deze motorkleding als de maat der dingen. Maar er is altijd een baas boven baas, dus zijn we benieuwd welke fabrikant de meest perfecte tour-combi maakt.
Op de redactie hangt een Ducati Multistrada V2 in het kledingrek. Niet letterlijk natuurlijk, maar tel je de adviesprijzen van de twaalf textielcombi’s bij elkaar op, kom je toch uit op een bedrag van bijna 20.000 euro. Kostbare pakken dus, wat komt door de uiterst complexe fabricage en het dure uitgangsmateriaal van deze pakken: laminaat. Bij de productie van zo’n pak wordt een ultradun ademend membraan niet zoals bij een Z-Liner los tussen het buitenmateriaal en de binnenvoering gehangen, maar als het ware verlijmd met de achterkant van het slijtvaste buitenmateriaal.
Als aan de binnenzijde een derde laag de sandwich compleet maakt, spreken we van drielagenlaminaat. Bij tweelagenlaminaat beschermt doorgaans een mesh binnenvoering de waterdichte barrière tegen beschadigingen.
Gelamineerde motorpakken komen het best tot hun recht bij wisselvallig weer, want ze nemen nauwelijks water op, worden niet overmatig zwaar en drogen sneller op dan volledig doorweekte combi’s waarvan een Z-liner of ademend binnenjasje de barrière tegen regen vormt. Ook kan de rijwind via ventilatieopeningen direct naar binnen blazen in plaats van alleen een membraan koelen, zoals bij Z-Liners gebruikelijk is.
Natuurlijk zijn er ook nadelen. Wanneer een rits openstaat, stroomt er water naar binnen. Is het pak lek, dan gebeurt hetzelfde. Daarom worden er alleen waterdichte, zeer dure ritsen gebruikt. Een andere zwakke plek zijn de naden, want als membraan en buitenmateriaal een eenheid vormen, wordt de waterdichte barrière met elke naaldsteek doorboord, waardoor elke naad uiteindelijk met een speciale tape moet worden afgeplakt. Dit kan alleen met de hand, is tijdrovend en daarom ook duur. Wanneer een laminaatcombi lekt, is dat doorgaans ergens bij zo’n afgeplakte naad. Het goede nieuws: professionals kunnen zo’n lek vrij eenvoudig repareren.
Onze redacteuren zijn dol op laminaatcombi’s, wat mede te maken heeft met het feit dat ze het hele jaar door op de motor zitten. Meerdere keren per dag aan- en uittrekken is geen probleem, een geringe waterabsorptie bij langdurige regenritten en korte droogtijden zijn precies wat ze nodig hebben.
Waar laminaatcombi’s niet goed tegen kunnen – daar zijn wij het op de redactie over eens – is hitte. Wanneer de rijwind afneemt, de hitte van de zon en langzaam rijdend verkeer samenkomen, bereiken de ventilatieopeningen snel hun grenzen; hoe talrijk ze ook zijn. Overtuigende mooi-weer-rijders zijn beter af met mesh-pakken en een regenpak of modulaire modellen met een uitneembaar membraan. Want zelfs als je bereid bent om viercijferige bedragen te investeren: met verkeerde kleding helpt ook het beste weer niet.
Bij Büse begint vanaf 700 euro voor een set van jas en broek de wereld van het drielagenlaminaat. De ‘Storm’ is uitgebreid uitgerust, met binnenvoering en stormkraag, en biedt een hoog draagcomfort. Slechts 20 euro duurder biedt Modeka de vergelijkbare ‘Paneo LT’ aan. In plaats van een afneembare stormkraag bevat deze een binnenvoering die je ’s avonds als casual jas kunt gebruiken. Beide instapmodellen vertrouwen op een laminaat met een Humax-membraan. Gore-Tex, het membraan waarvan iedereen heeft gehoord en waar alle fabrikanten veel voor moeten betalen, is in deze prijsklasse niet verkrijgbaar.
Wie daar waarde aan hecht, kan bij Alpinestars en iXS terecht voor 1.230 tot 1.400 euro. Als routiniers in de kledingbranche leveren beide merken overtuigende motorpakken. Vooral de ventilatie krijgt in beide veel aandacht. Terwijl bij Alpinestars de functionele elegantie hoogtij viert, trekt iXS alle registers open met talloze details. Maar koopjesjagers die nu al enthousiast zijn, moeten goed opletten, want de ‘Venture’ is er ook in een zomeruitvoering zonder ‘GTX’ in de naam. Deze is aanzienlijk goedkoper, maar heeft geen membraan en is dus ook niet waterdicht.
In de topklasse strijden Rukka, Stadler en Touratech om de kroon. Alle drie vertrouwen ze op het dure Gore-Tex Pro laminaat en gebruiken verder ook alleen het beste van het beste in hun pakken. Bij Stadler en Rukka kost het all-in programma zo’n 2.600 euro. Bij Touratech zijn motorrijders 300 euro goedkoper uit. Hoe goedkoop uitgebreid uitgeruste laminaatcombi’s ook kunnen zijn, bewijzen LS2, Halvarssons en Spidi met elk verschillend ingestelde accenten. Het vermijden van Gore-Tex membranen is ook hier een van de wegen naar vriendelijke prijzen.
Om ervoor te zorgen dat we alle pakken op de weegschaal met elkaar kunnen vergelijken, wegen we alle pakken zonder stormkraag, binnenvoering, rug- en borstbeschermer. De overige protectoren blijven er wel in zitten.
Alpinestars ST7 2L Gore-Tex
Materiaal: Nylon-tweelagenlaminaat; Membraan: Gore-Tex; Gewicht (maat L/M): jas 2,08 kg, broek 1,78 kg; CE-beschermingsklasse: AA; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen, heupen en knieën, navulbaar op rug en borst; Maten: jas S–4XL, broek S–4XL; Productieland: Bangladesh; Prijs: jasje vanaf €679,95, broek vanaf €549,95; www.alpinestars.com
Dankzij het relatief lichte tweelagenlaminaat en de sterk voorgebogen armen voelt de Alpinestars-combinatie op de motor bijna aan als een comfortabele zomeroutfit. De jas laat indien nodig veel koele lucht circuleren, terwijl de twee ritsen op de bovenbenen te smal zijn om echt verkoeling te bieden. Ongelooflijk praktisch zijn de twee enorme, ver naar beneden doorgetrokken buitenzakken van de jas. Deze constructie heeft echter het nadeel dat de inhoud van de zakken bij het zitten op de motor tussen bovenbeen en bovenlichaam klem kan komen te zitten.
Wat betreft slijtvastheid en de uitrusting met beschermers houdt Alpinestars het bij de basis; voor een borst- en rugbeschermer zijn alleen de pockets voorbereid. Aan de andere kant is de ST7 2L Gore-Tex gereed voor de installatie van het eigen Tech-Air airbagsysteem.
Wie waarde hecht aan bewegingsvrijheid en comfort, kun je deze jas in de meeste hoeken van de wereld goed gebruiken, de broek zouden we eerder aanbevelen voor Scandinavische zomers. Ook verkrijgbaar in een damesversie.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ● ●
Veiligheid
● ● ●
Ventilatie
● ● ●
Flexibiliteit
● ● ● ● ●
Alpinestars ST7 2L Gore-Tex.
1 van 3
Niets te zien? ook de rugzak helpt bij het ventileren.
Grote opluchting: tenminste de jas die tegen de zomer kan.
Büse Storm
Materiaal: Cordura-drielagenlaminaat; Membraan: Humax; Gewicht(maat 54): jas 2,4 kg, broek 1,76 kg; CE-beschermingsklasse: AA; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen en knieën, uitbreidbaar op rug en heup; Maten: 48–62; Productieland: Pakistan; Prijs: Jas: vanaf €419,95, Broek: vanaf €319,95; www.buese.com
Bij Büse begint de wereld van drielagenlaminaat al vanaf 700 euro. Voor deze voordelige prijs, die je de ‘Storm’ niet zou geven, biedt het de volledige set inclusief uitneembare thermovoering en afneembare stormkraag.
Het materiaal is zeer aangenaam. De binnenvoering streelt de huid en houd je op een koele morgen effectief warm. Grote openingen ventileren de borst. Op de armen en benen is er daarentegen weinig ventilatie. Kritiek krijgt de rits die moeilijk te openen is en de ritsen bij de enkels die zich graag in de voering vastzetten. De buitenzakken van de jas zijn redelijk klein, maar ze zijn wel waterdicht. Twee ruime binnenzakken – toegankelijk zonder de voorrits te openen – vergroten de bergruimte.
De pasvorm bevalt bijzonder goed. De combinatie biedt voldoende flexibel voor veel bewegingsvrijheid. De ruim openspringende mouwen met brede klittenbandsluitingen omhullen de handschoenschachten zonder gedoe. Het is bijna jammer dat deze opvallende combinatie zich optisch zo terughoudend gedraagt en alleen in het zwart verkrijgbaar is.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ● ●
Veiligheid
● ● ● ●
Ventilatie
● ● ●
Flexibiliteit
● ● ● ●
Büse Storm.
1 van 3
Openhartig: grote ventilatieopeningen vullen de borst.
Halvarssons Dalen
Materiaal: Nylon-drielagenlaminaat; Membraan: Dryway; Gewicht(maat 54): jas 2,54 kg, broek 1,74 kg; CE-beschermingsklasse: AA; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen, rug, heupen en knieën, voorbereid voor borstbeschermer of airbags; Maten: 48–64; Productieland: Vietnam; Prijs: jas €739, broek €549; www.halvarssonsmc.com
De Halvarssons Dalen valt op door zijn unieke details en hoogwaardige uitstraling. Een opvallend kenmerk is de afwerking van de schouders en onderarmen met een ruwe stof, genaamd ‘Hi-Art’, die een tweedlook heeft. Deze stof contrasteert mooi met de elegante buitenstof van de jas.
De pasvorm is niet helemaal perfect. Er is iets te veel materiaal, wat ruimte biedt voor de optionele borstbeschermer of airbag, waardoor het op de motor zitten wat uitpuilt. Het kan helpen om de Dalen een maat kleiner te bestellen, aangezien het relatief groot uitvalt.
De rest van het pak overtuigt echter wel. De opvallend grote zakken van de jas sluiten met een magneet, de stormkraag en de binnenvoering zijn uitneembaar. Voor koele ochtenden kan het mouwloze thermovest snel worden vastgemaakt. De voering van de broek eindigt onder de knieën, en grote ritssluitingen zorgen voor veel ventilatie. Door het buitenmateriaal als een gordijn bij elkaar te trekken, maximaliseer je de koeling, ondersteund door de temperatuurregulerende Outlast-binnenvoering.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ● ● ●
Veiligheid
● ● ● ●
Ventilatie
● ● ● ●
Flexibiliteit
● ● ●
Halvarssons Dalen.
1 van 3
iXS Venture-GTX
Materiaal: Polyamide tweelagenlaminaat; Membraan: Gore-Tex; Gewicht (XL): 2,17 kg, broek 1,68 kg; CE-beschermingsklasse: AA; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen, rug, heupen en knieën, voorbereid voor borstbeschermer of airbag; Maten: S–5XL; Productieland: Bangladesh; Prijs: jas €799,95, broek €599,95; Leverancier:www.ixs.com
De stijlvolle iXS Venture-GTX komt verfrissend anders over, ook al is de doelstelling van sommige innovaties niet voor iedereen duidelijk. We missen een aparte interne zak voor een USB-stick niet net zomin als uitneembare breedteverstellingen, waarvan de extra lange uiteinden in de rijwind fladderen.
Geniaal zijn de geïntegreerde bretels in de jas, die door een ‘magnetische hand’ naar de broek worden geleid, zonder dat je de ook aanwezige verbindingsrits hoeft in te rijgen. Evenzo geniaal zijn de magnetisch sluitende waterdichte buitenzakken, waarin van alles past.
Bij slechte zichtbaarheid en in de zon scoort de lichte kleur – ondersteund door ruime ventilatieritsen op jas en broek. De kwaliteit van de afwerking en het materiaalilaten een zeer goede indruk achter. De alternatieve kleurvariant in zwart-grijs is discreter en minder gevoelig voor vuil. Gezien de vele details en een Gore-Tex-membraan is de prijs gerechtvaardigd, ook al omdat de Venture GTX gewoon super comfortabel draagt.
Materiaal: Cordura-tweelagenlaminaat, geitenleer; Membraan: Gore-Tex; Gewicht (XL): jas 2,16 kg, broek 1,86 kg; CE-beschermingsklasse: A; Protectoren: level 1 op schouders, ellebogen, rug, knieën en heup; Maten: jas S–4XL, broek 30–40, Lange en korte maten; Productieland: Vietnam; Prijs: jas €970, broek €790; www.klim.com
De ruim gesneden Klim Latitude richt zich op endurorijders. De snit biedt voldoende ruimte voor onder andere een protectorhemd. Talrijke breedteaanpassingen zorgen ervoor dat het weelderige, eerder stijve materiaal niet fladdert.
Het goede draagcomfort wordt niet beïnvloed door de losse pasvorm, maar wel de positie van de standaard level 1-protectors, waarvan de rugprotector opvallend kort is. De slijtvastheid van categorie A zal waarschijnlijk ruim worden overtroffen door de met geitenleer versterkte gebieden op de ellebogen. Aan de binnenzijde van de knieën verbetert het leer het contact met de motor.
De indruk van het materiaal en de afwerking rechtvaardigen de prijs. Vooral in de zomer scoren de lichte kleur en ruime ventilatieopeningen. De voorkant kan je openhouden met haakjes boven de sleutelbeenderen, mocht het echt heet worden. Ondanks het ontbreken van zogenaamde cargozakken bieden jas en broek toch veel opbergruimte.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ●
Veiligheid
● ●
Ventilatie
● ● ● ●
Flexibiliteit
● ● ●
Klim Latitude.
1 van 4
LS2 Apollo
Materiaal: Cordura-drielagenlaminaat; Membraan: recyclebare Sheltex-membraan; Gewicht (XL): jas 2,48 kg, broek 2,08 kg; CE-beschermingsklasse: AAA; Protectoren: level 2 op schouders en ellebogen, level 1 op heupen en knieën, achteraf aanpasbaar op rug en borst; Maten: S–5XL; Productieland: China; Prijs: jas €599, broek vanaf €399; www.ls2helmets.com
Drielagenlaminaat, beschermingsniveau AAA, mooie afwerking en een uitstekende uitrusting inclusief thermovoering, talloze ventilaties, bretels, thermokraag, lederen inzetstukken op de achterkant en binnenkant van de knieën – dat moet wel een duur pak zijn. De Chinezen hebben goed naar de luxe concurrentie gekeken, wat zich onder andere uit in goed functionerende ventilatie op armen en benen en de geïntegreerde niergordel. De temperatuurrange is groot en de vele verstel mogelijkheden zorgen voor een goede pasvorm. Gezien dit comfortabele, functionele en veilige pakket, lijken de 599 euro voor de jas en 399 euro voor de broek bijna goedkoop. Toch, om alsnog de afstand tot de dure concurrentie te behouden, is de LS2 Apollo in detail niet perfect: de vorm van sommige zakken is bijvoorbeeld weinig praktisch en ook gimmicks zoals een dubbele rits voor warme dagen of een als jas te dragen binnenvoering ontbreken. Desondanks: een echt geweldig pakket.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ● ● ●
Veiligheid
● ● ● ●
Ventilatie
● ● ● ●
Flexibiliteit
● ● ●
Modeka Paneo LT
Materiaal: Tactel-drielagenlaminaat; Membraan: Humax; Gewicht (XL): jas 2,14 kg, broek 1,74 kg; CE-beschermingsklasse: AA; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen, knieën en heup, achteraf aanpasbaar op de rug; Maten: S–5XL, lange en korte maten; Productieland: Pakistan; Prijs: jas €419,90, broek €299,90; www.ralphmartensmotorsport.nl
De Modeka Paneo LT presenteert zich optisch zeer terughoudend, maar toch stijlvol. Oprolbare ventilatie op de borst zorgen voor voldoende verkoeling, maar mouwen en broekspijpen verwaarlozen het onderwerp frisse lucht wat. Volgens hetzelfde principe dat Rukka bij zijn boorden gebruikt, combineert Modeka een binnenmouw – zo dun dat deze in de handschoenlus verdwijnt – met een buitenmouw, die zich met een rits en klittenband wijd laat openen. Dit labyrint is wind- en waterdicht. Dit geldt ook voor de buitenzakken – die van de broek zijn praktisch in gebruik, die van de jas zijn eerder klein. Grotere zakken zijn binnenin de jas aanwezig, maar als je de voering ook gebruikt, zijn ze onbereikbaar.
In de praktijk missen we toch vooral een grote zak op de rug, bovendien is de rugprotector een optie. Daarentegen brengt de heerlijk comfortabele Paneo LT als een van de weinigen in deze vergelijking een binnenvoering mee, die als volwaardige vrijetijdsjas een tweede functie biedt. Wat erop en aan zit, werkt – van de rits tot de verstelbaarheid. De prijs van het harmonieuze totaalpakket is verleidelijk.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ● ●
Veiligheid
● ● ●
Ventilatie
● ● ●
Flexibiliteit
● ● ● ●
Modeka Paneo LT.
1 van 4
Mosko Moto Basilisk IR
Materiaal: Nylon-drielagenlaminaat; Membraan: eVent; Gewicht (L/34): jas 1,92 kg, broek 1,68 kg; CE-beschermingsklasse: A; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen, rug, knieën en heup; Maten: S–3XL; Productieland: China; Prijs: jas €879,41, broek €772,31; www.moskomoto.eu
De Mosko Moto Basilisk IR levert jaloerse blikken op. Het matte ripstop-weefsel is niet alleen vanwege de opvallende kleur een blikvanger, ook de afwerking en hoe het weefsel voelt, horen bij bovenklasse.
Aan de binnenkant is het, ten gunste van meer functionaliteit in de zomer, spartaans ingericht. Uitstekende ventilatie staat op het verlanglijstje, wat dankzij grote openingen in zowel de jas als de broek uitstekend lukt. Helaas zijn de bijbehorende ritsen soms erg stroef. Jammer, want de rest van de combinatie overtuigt. Dankzij de ruime verstelbaarheid met klittenband is de jas vrij van flapperen. Hetzelfde geldt voor de manchetten. Een brede, elastische en bovendien antislip zoom aan de onderkant van de jas voorkomt tocht. Voor de broek zou een betere grip op de tank wenselijk zijn. Zonder verbindingsrits of bretels zakt de broek na verloop van tijd af – er zijn alleen lussen voor een riem aanwezig.
Voor avonturiers met een protectieharnas is de Basilisk de eerste keuze en overtreft hij de Latitude van Klim. Voor dagelijks gebruik zijn de slijtvastheidsklasse A en de vrij korte, smalle rugbeschermer een minpuntje.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ●
Veiligheid
● ● ●
Ventilatie
● ● ● ● ●
Flexibiliteit
● ● ● ● ●
Mosko Moto Basilisk IR.
1 van 4
Rukka Armageddo-R
Materiaal: Cordura-drielagenlaminaat; Membraan: Gore-Tex Pro; Gewicht (52): jas 2,52 kg, broek 2,10 kg; CE-beschermingsklasse: AA; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen en rug, evenals level 1 borstbeschermer; Maten: 46–66, broek in lange en korte maten; Productieland: China; Prijs: jas €1.499, broek €1.099; www.luhta.com
Het Finse merk Rukka – dat zich van oudsher in het hogere segment bevindt – levert met de Armageddo-R zijn meesterwerk af. ‘Beter kan het niet,’ beweren ze in Huize Rukka.
Gore-Tex-Pro-stretchmateriaal zorgt ervoor dat de vrij stijve, op het lijf gesneden naad toch comfortabel zit. Binnenin compenseert een voering met Outlast temperatuurschommelingen, ondersteund door talrijke kleinere ventilatieritsen.
De Armageddo-R heeft geen cargozakken. De twee buitenzakken van de jas en één van de broek zijn vrij klein: het is geen adventure-combinatie, maar het zit bijzonder elegant en bovendien comfortabel. Telefoon en portemonnee vinden een droog plekje in de grote binnenzakken van de jas. Vooral de veiligheidsuitrusting is indrukwekkend, zelfs de borstbeschermer hoort bij het pakket. Optioneel houden verbindingsrits, bretels of een gordel de broek op zijn plaats.
De manchetten rond de polsen vallen bijzonder goed in de smaak. Handschoenen glijden als vanzelf om de waterdichte binnenmouwen en worden daar bovendien van buitenaf omhuld.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ● ●
Veiligheid
● ● ● ● ●
Ventilatie
● ● ● ●
Flexibiliteit
● ● ●
Rukka Armageddo-R.
1 van 4
Spidi Tour Evo 2
Materiaal: Nylon-drielagenlaminaat, Ripstop-Cordura; Membraan: H2Out; Gewicht (50): jas 1,60 kg, broek 1,64 kg; CE-beschermingsklasse: AA; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen, heupen en knieën; Maten: jas M–4XL, broek M–4XL; Productieland: Vietnam; Prijs: jas vanaf €659,90, broek vanaf €499,90; www.spidi.com
Stijlvolle en goed afgewerkte combi, ontworpen in Italië, gemaakt in Vietnam. Grote stretchplooien op de rug zorgen voor veel bewegingsvrijheid van het bovenlichaam ondanks het slanke ontwerp. Het gebruikte Cordura-materiaal voelt robuust aan, maar het voelt verrassend weinig als bescherming.
De verbindingsrits is helaas alleen bereikbaar voor slanke mensen, de mouwafsluiting sluit niet goed aan. De ritsen onderaan de broekspijpen passen probleemloos over endurolaarzen, maar de drukknoopsluiting is, net als die aan de hals, nogal onhandig.
Zeer praktisch zijn de talrijke en ruime zakken, maar het is belangrijk om te weten welke wel of niet waterdicht zijn. Een keurig uitziende, eenvoudig zwarte binnenjas dient als voering voor de jas, en borst- en rugbeschermers kunnen later worden toegevoegd. Materiaal in het zitgedeelte voorkomt bij ritten in de regen het gevoel dat je in een plas water zit. Dankzij de goede aanpassingsmogelijkheden is de Spidi een all-weather combi waar je je fijn in voelt. De combi voelt zich eerder thuis in de in de gematigde zones van het noorden dan in de hitte van een Afrikaanse savanne.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ● ●
Veiligheid
● ● ● ●
Ventilatie
● ● ●
Flexibiliteit
● ● ● ●
Spidi Tour Evo 2.
1 van 4
Stadler Treasure Pro/Quest Pro
Materiaal: Gore-Tex-Pro drielagenlaminaat, Armacor; Membraan: Gore-Tex Pro; Gewicht (50/48): Jas 2,28 kg, Broek 1,76 kg; CE-beschermingsklasse: AA; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen, rug, heup en knieën; Maten: jas 48–62 (dames 36–46), speciale maten; broek 48–62 (dames 36–46), speciale maten; Productieland: Duitsland; Prijs: jas vanaf €1.599, broek vanaf €1.059; www.stadler-proshop.nl
Concentratie op het essentiële: Stadler kiest voor de fijnste materialen en een zorgvuldige afwerking in de fabriek in Beieren. Een voering wordt niet meegeleverd, maar de luchtige snit van de combi biedt voldoende ruimte om een vrijetijdjas of isolatiebroek eronder te dragen. Naast een met mesh uitgevoerde dubbele voorritssluiting en extra ventilatieritsen leidt een gepatenteerde constructie van twee lange ritsen veel rijwind onder het Gore-Tex laminaat. Geïsoleerde kanalen onder de borstventilatie verdelen de koelende lucht over een groot oppervlak.
Als enige extravagantie, afgezien van prijs en kwaliteit, beschikt de jas over twee afneembare buitenzakken met ritssluiting en drukknoop. Dit is echter ook het enige punt dat vragen oproept. Verder maakt juist de afwezigheid van extra functies deze combi tot een even flexibele als onverstoorbare metgezel over vele breedtegraden.
Scoreboard
Uitrusting
● ● ● ● ●
Prijs/prestatie
● ● ●
Veiligheid
● ● ●●
Ventilatie
● ● ● ●
Flexibiliteit
● ● ● ●
Stadler Treasure Pro/Quest Pro.
1 van 5
Touratech Compañero Rambler Pro
Materiaal: Gore-Tex Pro drielagenlaminaat, Armacor, stretch; Membraan: Gore-Tex Pro; Gewicht (50/48): jas 2,92 kg, broek 2,16 kg; CE-beschermingsklasse: AAA; Protectoren: level 2 op schouders, ellebogen, rug, heup en knieën, borstbeschermer optioneel; Maten: jas 48–60; broek 48–60; Productieland: Vietnam; Prijs: jas vanaf €1.399, broek vanaf €899; www.touratech.com
Dit is de motorreiskleding van de reisuitrustingsspecialist. In vergelijking met de vorige Rambler-generatie heeft de Pro opnieuw een aanzienlijke verbetering in robuustheid en ventilatie ondergaan. Inclusief isolatielaag en rugbeschermer weegt het enige AAA-gecertificeerde pak in de testgroep bijna zes kilo. De doordachte mix van offroad- en slecht weer-combinatie draagt in nieuwstaat wat stijver dan sommige concurrenten, maar verrast met talloze praktische details zoals de dubbele rits voor, die bijdraagt aan de zeer effectieve rijwindkoeling. De uitneembare volwaardige binnenjas maakt ook bij het uitgaan een goede indruk.
Kritiek is er alleen voor de iets te kleine buitenzakken, waarin bijvoorbeeld een moderne smartphone slechts met moeite past. De afneembare stormkraag schiet z’n doel voorbij, omdat de magnetische sluiting zo groot is dat je deze per ongeluk met je kin kunt openen bij een blik over je schouder naar achteren. Veel- en verwegrijders vinden in de Rambler Pro, die ook in damesmaten beschikbaar is, een pak die de moeite waard is, ook omdat-ie iets goedkoper is dan de Rukka en Stadtler.
De terugkeer van de legendarische Ninja ZX-6R bleek een schot in de roos. Door trouw te blijven aan het DNA van een échte vier-in-lijn supersport was ook afgelopen seizoen dit model in mum van tijd uitverkocht. Reden genoeg voor Kawasaki om het 2026 model, in twee nieuwe kleurstellingen, eerder naar de Benelux te halen om aan de vraag te voldoen.
De Ninja ZX-6R combineert het beste van twee werelden: pure performance op het circuit én uitstekende inzetbaarheid op de openbare weg. Dankzij de krachtige 636cc vier-in-lijn motor, Quickshifter, Traction Control en vier rijmodi (Sport, Road, Rain en een instelbare Rider Mode) is de Ninja ZX-6R gemakkelijk te rijden. Radiale monobloc remklauwen en volledig instelbare SHOWA SFF-BP voorvork en schokdemper achter zorgen, samen met het stijve aluminium frame, voor maximale controle.
Nieuwe kleurstellingen
Het scherpe, 3D gelaagde kuipwerk – met kenmerkende RAM-AIR inlaat en dubbele LED-projectorkoplampen – is in 2026 beschikbaar in twee nieuwe kleurstellingen waarvan één gebaseerd op de kleuren van het Kawasaki WorldSBK Team. Het 4,3’’ TFT-kleurendisplay met smartphoneconnectiviteit blijft behouden en geeft in één oogopslag toegang tot alle belangrijke voertuiginformatie.
De 2026 Ninja ZX-6R is medio september beschikbaar bij de officiële Kawasaki dealers in de volgende nieuwe kleuren:
• Lime Green • Metallic Matte Graphenesteel Gray/Metallic Spark Black/Lime Green
Met het eind van de competitie in zicht – Arnhem is de 17e GP uit een serie van 20 wedstrijden; na Arnhem wordt er nog gereden in Turkije, China en Australië – spitst de strijd om de wereldtitel zich toe tussen de Fransman Romain Febvre en de Belg Lucas Coenen, iemand van de oude garde tegen een vertegenwoordiger van de jeugd. Febvre is 33 jaar, Coenen nog slechts 18 jaar. Febvre draait vanaf 2015 mee in de topklasse van de motorcross, Coenen is bezig met zijn eerste jaar in de MXGP. Ondanks deze tegenstellingen bestaat er ook een grote overeenkomst tussen beiden: Febvre werd wereldkampioen in zijn debuutjaar in de MXGP, datzelfde kan Coenen dit jaar presteren. Lucas Coenen en zijn tweelingbroer Sacha kwamen vorig seizoen uit in de MX2. Dat jaar verliep voor beiden goed, Lucas werd zelfs tweede achter Kay de Wolf, Sacha eindigde als achtste. Waar iedereen verwachtte dat Lucas dit jaar zou gaan voor de wereldtitel in die klasse, verraste hij de crosswereld door aan te kondigen over te stappen naar de MXGP. Wat weinigen hadden verwacht is dat hij meteen in de voorste geleden wist te eindigen. Zowel Lucas Coenen als Romain Febvre wonnen dit jaar vijf keer een Grand Prix.
Na de door hem gewonnen Belgische GP in het zware zand van Lommel had Coenen zijn achterstand op Febvre verkleind tot negen punten. Door een heel slecht verlopen Zweedse GP (slechte starts, opgepompte armen en valpartijen) scoorde de Belg in Zweden slechts 28 punten. Febvre profiteerde optimaal door zowel de kwalificatierace als de beide manches te winnen en vergrootte de afstand met Coenen tot 41 punten. Inclusief Arnhem zijn er maximaal nog 240 punten te verdienen, zodat de uitkomst van de titelstrijd nog verre van zeker is.
Zeker is wel dat er in Arnhem een rijder achter het starthek plaatsneemt, die erop is gebrand te winnen, en dat is Jeffrey Herlings. De vijfvoudig wereldkampioen miste vanwege een zware knieblessure de eerste drie GP’s en moest vanwege een gebroken sleutelbeen twee GP’s laten schieten. Herlings won dit jaar de GP’s van Duitsland en Letland en zal daar zeker een derde zege in Arnhem aan toe willen voegen. Herlings heeft goede en slechte herinneringen aan Arnhem. Vorig jaar zegevierde hij in beide manches, maar hij brak er ook al twee keer een sleutelbeen. Opvallend dit jaar is het sterke rijden van Glenn Coldenhoff. De Brabander werd dit jaar al twee keer tweede in een GP en drie keer derde en staat derde in de tussenstand. Met zijn 34 jaar is Coldenhoff de oudste rijder in de MXGP. Dat leeftijd niet alles zegt bewijst hij week na week. Net als Febvre draait ook Coldenhoff al vanaf 2015 mee in de MXGP. Hij rijdt sinds vorig jaar op Fantic. Daarvoor kwam hij uit op KTM, Yamaha en GasGas. Op elk van die merken wist hij een GP te winnen. Zijn ultieme doel is om ook op een Fantic GP-winnaar te worden. Arnhem zou voor hem de ideale gelegenheid zijn. De derde plaats in de eindrangschikking lijkt erin te zitten, want het verschil met vierde man Ruben Fernandez bedraagt 70 punten. Het zou voor Coldenhoff de tweede bronzen WK-medaille worden, want in 2019 werd hij ook al eens derde.
Calvin Vlaanderen (29) kwam dit jaar een beetje moeizaam op gang, maar naarmate het seizoen vordert worden zijn prestaties steeds beter. In de laatste vier GP’s werd hij drie keer derde. Voor minder dan een podiumplaats gaat de in Zuid-Afrika geboren rijder in Arnhem niet. Van Nederlandse zijde mogen verder mooie resultaten worden verwacht van Brian Bogers en Roan van de Moosdijk.
Na een lange afwezigheid – hij liep in Zwitserland bij de zesde GP een schouderblessure op – keerde vijfvoudig wereldkampioen Tim Gajser na het missen van negen GP’s in Zweden terug. Hij bleek aan snelheid niet al te veel te hebben ingeboet en zou mogelijk in Arnhem voor een podiumplaats in aanmerking kunnen komen.
MX2: Kay de Wolf moet winnen
Wereldkampioen Kay de Wolf komt naar Arnhem met een achterstand van 41 punten op Simon Längenfelder, die na de GP van Letland het klassement al zes wedstrijden aanvoert. De 21-jarige Duitser is sinds 2020 actief in de MX2. Achter De Wolf en Lucas Coenen werd hij afgelopen jaar derde in deze klasse. Längenfelder won dit seizoen al vijf GP’s, werd twee keer tweede en ook twee keer derde. Regelmaat is zijn sterkste wapen, want hij komt in nagenoeg elke manche bij de eerste zes over de finish, waarvan negen keer als winnaar. Mocht Längenfelder wereldkampioen worden, dan is hij pas de tweede Duitser van het Duitsland na 1989 die dat presteert. Ken Roczen werd in 2011 wereldkampioen MX2. In de tijd van de DDR werd Paul Friedrichs drie keer wereldkampioen 500cc, in de jaren 1966, ’67 en ’68.
Kay de Wolf heeft net als Längenfelder dit jaar vijf GP’s gewonnen. Verder stond hij nog zeven keer op het erepodium met vier tweede plaatsen en drie derde plaatsen. Negen keer kwam hij als winnaar van een manche over de finish. Wil De Wolf zijn wereldtitel prolongeren, dan zal hij ervoor moeten zorgen maximaal te presteren op Motorsportpark Gelderland Midden en moet hij hopen dat Längenfelder wat punten laat liggen.
Met slechts 19 punten minder dan De Wolf bezet voormalig wereldkampioen Andrea Adamo momenteel de derde plaats. De Italiaan ging na de Duitse GP aan de leiding, maar moest de GP erna de eerste plaats afstaan aan Längenfelder.
Sacha Coenen is geen kanshebber op de titel, want een achterstand van 150 punten op Längenfelder is onoverbrugbaar. Tijdens zijn thuis-GP in Lommel was hij erg snel, maar ook overmoedig en moest dat bekopen met valpartijen. Coenen won de GP van Letland en is in Arnhem ook zeker een podiumkandidaat.
Längenfelder, De Wolf, Adamo en Coenen hebben in alle verreden 32 manches punten weten te scoren.
Cas Valk moest na de Zweedse GP zijn plek in de top-tien van het klassement afstaan aan de Fransman Mathis Valin en staat nu elfde. De eerstejaars MX2-rijder is er alles aan gelegen zich weer terug te vechten. Een goed resultaat in Arnhem zal daarvoor noodzakelijk zijn. Van Nederlandse zijde mag verder het een en ander worden verwacht van Rick Elzinga, Jens Walvoort, Kay Karssemakers en Scott Smulders.
WMX: Nederlandse dames favoriet
Op de kalender van de WMX, de klasse voor de dames, staan slechts zes wedstrijden. De wedstrijd van Arnhem is de vierde in deze korte reeks, die wel over een lange tijd wordt verreden, want de eerste race op Sardinië was in het weekend van 5 en 6 april. De slotrace is op 20 en 21 september in Australië. Dus zes wedstrijden in een tijdsbestek van meer dan vijf maanden.
Op 17-jarige leeftijd werd Lotte van Drunen afgelopen jaar de jongste wereldkampioen ooit in deze klasse. Van Drunen begon de competitie met een dubbele zege op Sardinië, in Spanje werd ze vijfde en tweede en in Duitsland finishte ze als derde en eerste. Ze bezet halverwege de eerste plaats, maar voelt de hete adem in de nek van de Italiaanse Kiara Fontanesi, die haar op zes punten volgt. De 31-jarige Fontanesi behaalde al zes keer de wereldtitel. Na haar zesde wereldtitel ging ze er een tijdje tussenuit, werd moeder, maar het jaar erop werd ze al weer vijfde. Afgelopen jaar behaalde ze in eigen land haar achtste nationale titel door alles twaalf manches te winnen. En nu draait ze op mondiaal niveau weer in de top mee. Ze begon met een vierde en een zesde plaats, maar de beide andere wedstrijden leverden haar beide een eerste en een tweede plaats op.
De eerste wedstrijd van dit jaar eindigde voor Nederland met een bijzonder fraai podium op, want Lynn Valk werd achter Lotte van Drunen tweede, terwijl Shana van der Vlist derde werd. Valk bleef het daarna goed doen en bezet nu de derde plaats, op vijftien punten van Van Drunen. Een dame om in de gaten te houden is de Spaanse Daniela Guillen, die ook nog volop meetelt in de titelstrijd. Shana van der Vlist is na haar goede start iets teruggevallen (staat nu zevende), maar wil vlammen in Arnhem. Voor haar als Apeldoornse is Arnhem min of meer een thuiswedstrijd. Met Danee Gelissen heeft Nederland een vierde dame in de top-tien; zij bezet nu de achtste plaats.
EMX250: De toppers van de toekomst
Nederlands belangrijkste troef in deze klasse voor jonge rijders, die ooit hopen op een plaats in eerst de MX2 en daarna de MXGP, zal er helaas niet bij zijn. Gyan Doensen bak afgelopen zondag in Zweden een enkel en dat betekent voor hem een voortijdig einde van het seizoen. Doensen bezette de vierde plaats in de EK-tussenstand. Met Ivano van Erp en Bradley Mesters zijn er wel twee andere Nederlanders die hoge ogen kunnen gooien. Na Arnhem volgt nog de slotwedstrijd in Turkije. Aan de leiding gaat Janis Reisulis. De Let heeft een voorsprong van 27 punten op de Hongaar Noel Zanocz. Mocht het verschil in Arnhem oplopen tot 51 punten dan is de titelstrijd beslist. Met 67 punten minder dan Reisulis zijn de kansen van de Spanjaard Francisco Garcia nog zuiver theoretisch.
Wedstrijdindeling
Alle klassen beginnen zaterdagmorgen met een vrije training, gevolgd door een tijdtraining. Voor de WMX en de EMX250 is de tijdtraining beslissend voor de startopstelling. Deze beide klassen rijden hun eerste manche op zaterdagnamiddag en hun tweede race op zondagmorgen. Voor de MXGP en de MX2 bepaalt de uitslag van de tijdtraining de startopstelling van de zaterdagmiddag te verrijden kwalificatierace. De uitslag daarvan is beslissend in welke volgorde een plaats achter het starthek mag worden gezocht voor de beide manches zondagmiddag. De kwalificatierace levert tevens WK-punten op: 10 voor de winnaar en dan met één aftellend tot 1 voor de tiende plaats. In alle races van de vier klassen zijn er punten voor de beste twintig: 25 voor de winnaar, 22 voor de tweede plaats, 20 voor de derde plaats, 18 voor de vierde plaats, 16 voor de vijfde plaats en dan met één aftellend tot 1 punt voor de als twintigste gefinishte rijder. Voor de bepaling van de GP-uitslag wordt uitsluitend gekeken naar de punten behaald in de beide manches.
Het is verstandig eens in de zoveel tijd je navigatiesysteem te updaten. Het móet echter niet. Zelfs als het gaat om de kaarten op het toestel: vroeger deden we immers met het Shell-stratenboek net zo lang tot het losbladig op de achterbank lag. Dus: dat het kán wil niet zeggen dat het móet. Toch kregen geregistreerde TomTom-gebruikers vorige maand van TomTom deze mail. Hoe zit dat nou?
In die mail staat dat het ‘essentieel’ is. Ik vroeg TomTom wat er dan misgaat als je deze mail over het hoofd hebt gezien en je je toestel dus niet hebt geüpdatet. Het antwoord is dat er eigenlijk niets misgaat, behalve dat het toestel geen verkeers- en flitspaalinformatie meer binnen kan halen. En laat dat nu juist een thema zijn waarbij het toestel, per gebruiker verschillend, toch al wat wankel was. Je herkent het misschien: wel verbonden met de telefoon, maar toch een rood kruis door het ‘wolkje’. Mijn indruk is dan ook dat ze juist dat probleem nu aan hebben willen pakken.
Sterker: eerder dit jaar was er nóg een verandering: de MyDrive-app is verdwenen uit de Playstore en kun je niet meer installeren. Dat betekent vooral dat je geen berichten van je telefoon meer op je Rider kunt zien. Let op: MyDrive Connect bestaat nog wel; dat is het programma dat je op de computer gebruikt om je toestel te updaten. Bij de Rider 550 gebeurt dat meestal via WiFi, bij de oudere 450 gebruik je MyDrive Connect.
Overigens kun je nog steeds routes plannen op je telefoon, want plan.tomtom.com werkt ook op de telefoon. Ik zal dat binnenkort nog eens laten zien.
Ander ding is dat de MyDrive-app ook de bluetooth tethering regelde. Dat is simpelweg dat je telefoon de Rider toestemming geeft via bluetooth de internetverbinding van de telefoon te gebruiken. Dat zul je nu dus, net als bij de 400/450, handmatig moeten instellen. Irritant, want dat moet elke keer opnieuw doen wanneer je je telefoon herstart.
Enfin, het is wat het is. Wat moet je doen?
Ik laat het zien op basis van de Rider 550, via WiFi. Bij de 450 moet je dit doen vanuit MyDrive Connect, met het toestel gekoppeld aan de computer.
Vanaf je startscherm schuif je naar rechts tot je ‘instellingen’ ziet. Daar staat ook een rood uitroepteken bij dat aangeeft dat er updates beschikbaar zijn.
En inderdaad: op het volgende scherm staat dat er vier zijn. Dat kunnen er bij jou ook meer of minder zijn, afhankelijk van wanneer je voor het laatst een update hebt gedaan.
In het volgende scherm zie je om welke updates het gaat:
Maar, advies: nu even niet meteen op ‘update nu’ klikken. Bovenin zie je de software-update. Die is verplicht en ook nodig om te zorgen dat je de verkeers- en flitspaalinfo kunt blijven ontvangen. Daaronder zie je een kaartupdate. En ook zie je dat die 8,61 GB groot is. Dat is een fors bestand en dat gaat lang duren. Om te voorkomen dat de download van zo’n groot bestand de update van de toestelsoftware zou verstoren, is mijn advies om dat in aparte stappen te doen. Noodzakelijk is dat niet, maar het kán problemen voorkomen. Haal dus die blauwe vinkjes even weg en begin met alleen de software-update.
Ander advies: hang je toestel tijdens het updaten even aan de USB-lader.
Je zult zien: al na een minuut of vijf krijg je de melding dat het apparaat klaar is:
Mooi. Je kúnt er nu voor kiezen om opnieuw naar de updates te gaan en nu meteen de kaarten te updaten. Maar weet dat dat echt langer gaat duren. Afhankelijk van je internetverbinding kan het zelfs meerdere uren zijn. Doe dat op een moment dat je je toestel niet meteen nodig hebt. Bijvoorbeeld ’s avonds laat. Maar dan toch weer liever niet de avond voor vertrek. Als er namelijk iets misgaat tijdens het updaten, moet je opnieuw beginnen en dat kan onnodige vakantiestress opleveren.
Nou zou je kunnen denken: ‘Wow, updates!’ Dat levert dus allemaal nieuwe opties. Maar dat lijkt dus niet zo te zijn. Wat precies de reden daarvan is, is mij niet duidelijk maar mogelijk heeft het meer te maken met veranderingen in telefoonsoftware dan in de TomTom zelf. In ieder geval voelt het meer als afbouw dan als opbouw.
En dat roept meteen de vraag op wanneer TomTom wél weer met iets nieuws komt. En die vraag is ook heel reëel: de Rider is immers gebaseerd op de Rider 400, een toestel dat tien jaar geleden gelanceerd werd. Vervolgens verschenen wat tussenmodellen en de 550 werd voorzien van een snellere processor. Maar die 550 dateert ook alweer van zeven jaar geleden. Sindsdien zien we stilstand en nu dus zelfs een beetje achteruitgang.
Bovendien is er nog iets anders aan de hand: TomTom is aan het stunten met forse prijsaanbiedingen. Ook voor de auto- en camper-systemen. Maar specifiek bij de Rider 550 zie je dat TomTom deze nu aanbiedt voor 275 euro. In de mailings van TomTom wordt bovendien doorgelinkt naar één leverancier, WayPoint. Dit betekent in de praktijk dat WayPoint de Rider aanbiedt voor een prijs die lager ligt dan de inkoopprijs die bijvoorbeeld een motordealer betaalt. Kennelijk is de relatie met het dealernetwerk voor TomTom minder belangrijk geworden. En dat lijkt een teken aan de wand.
Gaat TomTom stoppen met de Rider? Ik heb die vraag aan TomTom voorgelegd en het antwoord luidt: ‘We hebben nog meer dan voldoende voorraad om in heel 2025 de TomTom Rider 550 via het specialisten-kanaal en Rider 500 via het retail-kanaal te verkopen en zelfs mogelijk nog in een deel van 2026. Of er daarna een nieuw product komt, is niet zeker en is bij ons intern al een tijd een discussie.’
Enfin, trek je eigen conclusie. Die kan overigens ook zijn dat dit nu juist een uitstekend moment is om een Rider 550 aan te schaffen, want het is en blijft een enorm leuk apparaat. Koop ‘m alleen niet bij MrGPS, want ik verdien er geen stuiver meer aan 😉.
Net als olie in je blok zorgen cookies ervoor dat alles soepel loopt. We gebruiken ze om de website goed te laten werken en je de beste ervaring te bieden. Door verder te gaan, geef je toestemming voor het gebruik van cookies.
Functioneel
Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt.De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door uw Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.