British Superbikes Assen 2026: BSB trakteert Assen op zinderend slot

De tiende editie van de British Superbikes op het TT Circuit Assen leverde volop spektakel op. Scott Redding maakte met twee overwinningen zijn favorietenrol waar, maar zag een hattrick in een zinderende slotrace aan zijn neus voorbijgaan. Kampioenschapsleider Kyle Ryde trok daarin aan het langste eind en deed zo uitstekende zaken in de strijd om zijn derde BSB-titel op rij.

De eerste editie van de British Superbikes op het TT Circuit Assen vond plaats in 2012, maar na 2019 bleef het Britse kampioenschap een aantal jaren weg uit Drenthe. Sinds vorig jaar staat Assen weer op de BSB-kalender en inmiddels is ook een elfde editie aangekondigd. Voorafgaand aan de tweede race op zondag maakten BSB-directeur Stuart Higgs en TT Circuit Assen-directeur Mark van Aalderen op de grid bekend dat de British Superbikes in 2027 van 17 tot en met 19 september opnieuw naar Assen komen.

Waar liggen de MotoGP-kansen voor Collin Veijer na 2027?

Redding maakt favorietenrol waar

Het BSB-evenement in Assen vormde tevens de start van de showdown, de laatste fase van het kampioenschap, waarin tijdens de laatste drie evenementen meer punten gescoord kunnen worden. Kyle Ryde (Ducati) begon aan het raceweekend in Assen met 71 punten voorsprong op Scott Redding (Ducati) en 103 punten op Bradley Ray (Yamaha). Deze top drie in het kampioenschap was op het TT Circuit Assen ook goed aan elkaar gewaagd, terwijl Ryan Vickers (Honda) zich eveneens in de strijd om de voorste plaatsen kon mengen.

Toen er zaterdag tijdens de kwalificatie op een halfnatte baan moest worden gereden, kwam de ervaring van Leon Haslam bovendrijven. De 43-jarige coureur plaatste de juiste band op zijn Ducati en pakte poleposition. Voor de races in Assen was Redding echter absoluut de favoriet, mede door zijn kennis van het circuit uit verschillende WK-klassen en vanwege het feit dat hij tijdens de laatste twee edities van de BSB in Assen, in 2019 en 2025, vier van de vijf races had gewonnen. Dat demonstreerde de uitgesproken Brit ook tijdens de eerste race op zaterdagmiddag en de tweede (sprint)race op zondag, die hij beide wist te winnen. Beide races werden geteisterd door veel wind en de constante dreiging van regen, waarbij er regelmatig wat druppels vielen.

Tijdens de afsluitende derde race op zondagmiddag was het volledig droog en werd het publiek getrakteerd op een race waar het British Superbike-kampioenschap zo bekend om staat: spektakel.

Het zinderde slot in de derde race tussen Kyle Ryde (1), Scott Redding (45) en Bradley Ray (28).

Zinderende ontknoping

Lange tijd streden vier rijders vooraan om de overwinning, maar Vickers moest in het tweede deel afhaken. De top drie in het kampioenschap bleef over. Redding reed constant aan de staart van de kopgroep en wachtte zijn kans af, terwijl Ryde en Ray elkaar zeer regelmatig passeerden. Telkens als Ray een aanval plaatste, counterde Ryde een aantal bochten later. Bij het ingaan van de laatste ronde kreeg Redding de kans om de tweede plek van Ray over te nemen. Ryde liet in de laatste ronde zien waarom hij twee BSB-titels op rij heeft behaald en dit jaar op één race na altijd op het podium stond. De 29-jarige Brit wist met zijn Ducati namelijk te voorkomen dat zijn concurrenten in de aanval konden gaan. Maar Redding wilde koste wat het kost voor een hattrick gaan, ook om zo punten in te lopen in het kampioenschap. Dit zorgde voor een ultieme actie in de Geert Timmerbocht. Redding remde zich voorbij Ryde, maar kwam ook wat wijder uit. Bij het uitkomen van de chicane had de voormalige MotoGP-coureur een flink moment, waardoor zowel Ryde als Ray hun kans zagen om hem in de sprint naar de finishstreep weer voorbij te komen. Ryde won deze spectaculaire ontknoping van de BSB Assen en ging met 68 punten voorsprong op Redding en 110 punten op Ray in de tussenstand terug naar Groot-Brittannië. Met nog twee evenementen – en in totaal zes races – te gaan op Donington Park en Brands Hatch heeft Ryde uitstekende papieren voor zijn derde British Superbike-titel op rij.

Verrassend podium

In het bijprogramma kwamen diverse Nederlanders in actie, waarbij de eerste race in de Moto4 Northern Cup op een halfnatte baan er qua prestaties uitsprong. In eerste instantie leek Casper Pennings op weg naar een topklassering, toen hij samen met de Duitse kampioen Robin Siegert ver weg wist te rijden. Siegert was in de slotfase sneller, maar Pennings leek de tweede plaats in de zak te hebben, totdat hij met nog een paar ronden te gaan onderuitging in de Geert Timmerbocht. Vervolgens ging de strijd om de tweede plaats tussen drie rijders, onder wie de Nederlandse wildcardrijder Quinn de Joode. De 15-jarige coureur had een week eerder de Yamaha R125 Cup-titel veiliggesteld, maar dat was nog op de kleine circuits. Tijdens zijn eerste race op een groot circuit zorgde De Joode voor een stunt door in zeer lastige omstandigheden derde te worden. Levi Flier werd achter dit groepje keurig vijfde. In de tweede Moto4 Northern Cup-race was de baan droog en reden de Nederlanders minder opvallend. Achter de kopgroep werd Ruben Nijland op de negende plaats de beste Nederlander.

Drieëntwintig zijspanteams waren afgereisd naar Assen voor de voorlaatste ronde van het World Sidecars-seizoen. In de afgelopen decennia was Bennie Streuer de beste Nederlander. De piloot uit Grolloo komt dit jaar in actie met Manon Vissenberg. Tijdens hun thuisrace kwamen ze tekort om de strijd om de podiumplaatsen aan te gaan. Streuer en Vissenberg finishten als zesde en achtste in races die beide werden gewonnen door Harry Payne uit Engeland en Kevin Rousseau uit Frankrijk. Team Streuer gaat als nummer zes in de WK-stand naar de slotronde in Oschersleben.

In de British Supersport deden Molenaar Racing-coureurs Jorel Boerboom en Sven Doornenbal mee met wildcards. De coureurs zijn vaste rijders in het Nederlandse IDC-kampioenschap en finishten aan de rand van de top twintig. Ook werd er gereden in de Benelux Trophy, waar het Superbike- en Supersportveld voornamelijk bezet werd door Belgische en Nederlandse coureurs. Jaimie van Sikkelerus won tweemaal in de Superbike-categorie, terwijl Senna Middelkoop één zege behaalde in de Supersport-klasse.

Foto’s: Damon Teerink

Stay tuned

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en mis nooit het laatste nieuws! Onze nieuwsbrief wordt iedere week op dinsdag (bij veel nieuws) en donderdag verstuurd.


Gerelateerde artikelen